LASTNOSTI IGLAVCEV :
- so zimzelene rastline
- potrebujejo zelo malo nege
- so zelo odporni na mraz (zdržijo do -30°C) in dobro prenašajo sušna obdobja
- lepo jih kombiniramo zaradi oblik, barvnih kombinacij in višin, ki jih dosežejo
IZBIRA IGLAVCEV
Poznamo več kot 500 vrst in sort različnih iglavcev. Če ne najdete specifične rastline po imenu ( latinskem ) lahko sigurno najdete kakšnega s podobnimi lastnostmi. Ob izbiri iglavca za določen prostor je lažje, da ga poiščete po njegovi velikosti, barvi ali obliki, kot si zapomniti dolgo latinsko ime. Za več informacij vprašajte vrtnarje v vrtnih centrih ali vrtnarijah.
Obstajajo v najrazličnejših barvah, od zlatorumene prek zelene, do modre prek sive do srebrne; celo dvobarvne zeleno-rumene ali zeleno-bele.
Z dobrim izborom je lahko ta paleta barv zanimiva prav za celo leto. Še posebej pridejo do izraza jeseni in pozimi, ko mnoge druge rastline spijo.
OBLIKA
Po obliki so okrogli, plazeči, grmičasti, stebričasti ali konični. Z iglavci ustvarimo mnoge kombinacije. Lahko jih sadimo posamično – s tem poudarimo obliko, ali pa v skupini, da ustvarimo barvno kombinacijo.
ZEMLJA – PRST
Iglavci prenesejo mnoge vrste zemlje, izogibati se moramo le preveč vlažnim-ilovnatim tlem. Sadimo jih na sončne ali polsončne lege.
VELIKOST
Velikost je odvisna od vrste in sorte iglavca.V splošnem pri pritlikavih iglavcih je izpod 40cm v 10.letih; pri počasirastočih je izpod 1m v 10.letih;pri srednjih je čez 2 m v 10.letih. Iglavci so običajno opremljeni z etiketami na katerih je zapisana velikost za 10 let.
SAJENJE IN NEGOVANJE
Ko rastlino vzamemo iz lonca jo namočimo v vodi cca. 10 minut. Posadimo jo v 2 krat večjo jamo kot je velikost lonca. Napolnimo sadilno jamo z zemljo (vrtno) in šoto v razmerju 1 : 1. Kot gnojilo uporabimo g
nojilo za iglavce ali preperel hlevski gnoj (nikakor pa ne sveži hlevski gnoj!!!). Važno je tudi primerno zalivanje predvsem prvo leto po usaditvi in zalivanje pozimi ( suha zima ).
OBREZOVANJE
Skoraj vse iglavce lahko obrezujemo med letom, najboljši čas pa je proti koncu aprila. Da bo rast gostejša, moramo skrajšati lanskoletne poganjke. S tem pa tudi
nadzorujemo širjenje iglavca v nezaželjeno smer.
Zapomni si :obrezuj, ko ugotoviš da je to potrebno (zgostitev rastline) in ne čakaj, da rastlina postane prevelika (redka) !
VROČINA IN MRAZ
Dobro prenašajo vročino in daljša sušna obdobja.
V nasprotju s tem so pozimi kos mrazu in zmrzali, saj prenašajo temperature do -30° C.